Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

Araç plakasına yazılan trafik cezası sorgulama işlemleri için EGM, E devlet ve karayollarının araç ceza sorgulama hizmetlerinden faydalanılmaktadır. Gerek kırmızı ışık ihlalleri gerekse radar cezası şifresiz ve ücretsiz olarak bu hizmet birimlerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Günümüzde çoğumuz yaptığımız bazı trafik ihlallerinin farkında olamayabiliyoruz. Bu gerek hız konusunda gerekse diğer konularda hiç beklenmedik zamanlarda büyük cezalarla karşımıza çıkabiliyor. Bu gibi durumlardan kendimizi korumak için düzenli aralıklarla plakadan trafik cezası sorgulama yapmamız gerekmektedir. Plaka no ile yapacağımız araç ceza sorgulama sayesinde eğer varsa trafik cezamızı faize düşmeden indirimli olarak ödeyebileceğiz ya da plakaya yazılan cezanın hatalı olduğunu düşünüyorsan zamanında itiraz edeceğiz.

Trafik cezası en kolay yoldan e devlet ile sorgulama yapılarak öğrenilir. Bunun için edevlet girişi yaptıktan sonra araç plakasına yazılan trafik cezası sorgulama sayfasına girmeniz yeterli olacaktır. Eğer araç sizin adınıza kayıtlı ise bu sayfada geçmiş trafik cezalarınızla birlikte ayrıntılı olarak bilgi alabileceksiniz.

Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası ödeme konusunda gerek gelir idaresi başkanlığı gerekse diğer kurumlar hizmet vermektedir. Yeni eklemeyle birlikte eptt üzerinden de plakadan trafik cezası ödeme yapılabilmektedir. Bunun için tc kimlik no ve plaka numarasını ekrana girmeniz ve ardından araç borç ödeme yapmanız yeterlidir.

Trafik Cezası Ödeme
Trafik Cezası Ödeme

Aynı işlemi gib borç sorgulama ve ödeme sayfasından da gerçekleştirebilirsiniz.

Araçlara bir çok sebepten ötürü trafik cezası kesilebilmektedir. Bunlardan bir başkası da hgs cezasıdır. Hgs ceza sorgulama için edevlet kanalı kullanılabileceği gibi yine eptt ile bu işlem plaka ile hgs sorgulama yapılarak gerçekleştirilebilir. Hgs kaçak geçiş cezaları zamanında ödenirse ceza ya da faize düşmeden borç silinmektedir.

Araç borç sorgulama hizmetinin ücretsiz olduğunu ve e devlet ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarından başka bir alandan yapılmadığını unutmayınız. TC no ile araç trafik cezası sorgulama işlemlerinizi edevlet kapısından gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir