Satış Sonrası Otomobil Parçaları Vs Kullanılan OEM Otomobil Parçaları Vs Yepyeni İndirimli Parçalar

Satış Sonrası Otomobil Parçaları Vs Kullanılan OEM Otomobil Parçaları Vs Yepyeni İndirimli Parçalar

Peki! Arabanıza en kötü şey oldu ve bu yıpranmış / hasarlı parçanın değiştirilmesi gerekiyor. Aklınıza gelen ilk şey nedir?

Eminim, “mümkün olan en düşük fiyata ihtiyacı karşılayan bir yedek parçayı nasıl edinebilirim?” Ve inan bana; çoğu mantıklı insan aynı şekilde düşünürdü.

Kabul edelim; Kimse araba tamiri ve parça değişimi için büyük paralar harcamayı sevmez. Aslında, eğer bir seçim yapılırsa, hiç kimse arabasının onarım veya yedek parçaya ihtiyaç duyduğu bir durumda olmak istemez.

Bu temel insan doğası ve hepimiz onu sergiliyoruz. Bildiğim kadarıyla, pahalı bir otomobil parçası için gitmek yerine fantezi bir araba stereo için ekstra para harcamak istiyorum. Herhangi bir gün işi yapan mümkün olan en ucuz onarım veya parça değişimini tercih ederim ve bir ünlü değilseniz ve para size gölge gibi yapışmadıkça bunu yaparsınız.

Peki, aracınızın bir yedek parçaya ihtiyacı varsa dikkate alabileceğiniz seçenekler nelerdir?

Mevcut piyasa senaryosunda 3 ana seçeneğimiz var:

  • Satış Sonrası Parçalar
  • Kullanılmış OEM Parçaları
  • Yeni İndirimli Parçalar

Bir karar verebilmemiz için her birinin artılarını ve eksilerini tartışalım.

Satış Sonrası Parçalar bir araç için orijinal araç üreticisi dışında bir üretici tarafından yapılan otomobil parçaları olarak tanımlanabilir.

Ancak, çoğu araç üreticisi tüm parçaları kendileri yapmadığı için bu doğru bir tanım değildir. Farklı bir şirketten kendileri için belirli bir otomobil parçası üretmesini isteyebilirler. Bu durumda, ilk tanım doğru olmaz.

Aşağıdaki örneğin kavramı netleştireceğine inanıyorum.

ABC aracınıza bir Hava Filtresi takıyorsanız ve Hava Filtresi üretilmiyorsa, standart bir donanım (stok seçeneği) olarak düşünülmüyorsa ve ABC Şirketi tarafından önerilmiyorsa, ABC Şirketi söz konusu olduğunda satış sonrası bir parça olarak nitelendirilir. Bu durumda, ABC aracınızın ABC aracınız için verdiği tüm garanti geçersizdir.

Bu, satış sonrası parçaların aracınıza takılmasının tek sonucu değildir. Bu parçalar, tüm marka ve model araçlarla uyumluluk açısından test edilmemiştir. Sonuç olarak, satış sonrası bir parça arabanızda düzgün çalışmayabilir ve öngörülemeyen sorunlara yol açabilir. Örneğin, bir satış sonrası Hava Filtresi, araç modelinizle uyumlu değilse, düşük motor verimliliği veya belki de toplam motor hasarı ile sonuçlanan araç motorunuza zarar verebilir.

Satış sonrası parçalar kalite ve performansla ilgili yasa ve yönetmelikleri onaylamaz. Örneğin, satış sonrası farlar eyaletinizdeki yerel düzenlemeleri onaylamayabilir veya belki de satış sonrası motorunuz eyaletinizdeki emisyon standartlarını karşılamıyor olabilir. Satış sonrası bir parçanın satın almadan önce doğru detaylarını ve özelliklerini tespit etmeniz zorunludur.

Kalite ve marka adı gibi faktörlere bağlı olarak, satış sonrası bir parça yepyeni bir OEM parçasından daha az, eşit veya daha pahalı olabilir.

Belirli bir alanda uzmanlaşmış bir şirket tarafından üretilen kaliteli bir satış sonrası parça, performansı artıran bir otomobil parçası olarak nitelendirilir ve genellikle yepyeni bir normal OEM parçasının maliyetinden daha pahalıdır. Araba özelleştirmesine para yatırmak istemiyorsanız, bu yolu izlemenize gerek yok.

Satış sonrası parçalarla ilgili bir gerçek bugün bile geçerlidir; “kendi sorumluluğunuzda kullanın.”

İkinci el OEM otomobil parçaları bir araç için, aracı yapan aynı üretici tarafından üretilir. Tek faktör, bu parçalar yepyeni değil. Daha önce, muhtemelen aynı markanın başka bir aracında kullanılmışlar ve bir şekilde bir hurda avluya veya kurtarma avlusuna giden yolu bulmuşlardı.

Bu durumda, kullanılmış bir otomobil parçası satın almadan önce düşünülmesi gereken bir gerçek, belirli bir ABC otomobilinden kullanılmış parçaların büyük olasılıkla şirket standartlarına göre aynı model ve yıltaki ABC otomobillerine uymasıdır. Bunun nedeni, üreticilerin her yıl belirli bir model için otomobil parçası tasarımlarında ve teknik özelliklerinde küçük değişiklikler veya geliştirmeler yapabilmesidir.

Belirli bir otomobil üreticisinin tüm OEM otomobil parçaları aynı kalitede olduğundan ve üretici tarafından en iyi performans için test edildiğinden, bu cephede herhangi bir taviz vermezsiniz. Unutmayın, satış sonrası parçalarda durum böyle değildir.

Doğru otomobil parçasını çevrimiçi seçmeniz ve yalnızca tanınmış bir satıcıdan satın almanız koşuluyla, kullanılmış otomobil parçaları, maliyet etkinliği ve kalite açısından en iyi seçenek olabilir. Yerleşik satıcılardan satın almanın avantajı, orijinal kalitede test edilmiş parçaları düşük fiyatlarla ve genellikle nakliye ücreti ödemeden almanızdır.

Kullanılmış otomobil parçaları ile ilgili tek endişe verici faktör tarihleriyle ilgili olabilir. Parça, bir kazada yok edilen bir arabadan veya belki de bir ömür boyu hizmet ettikten sonra hurdaya çıkarılan bir arabadan kurtarılabilir. Ayrıca, orijinal üretici tarafından test amacıyla kullanılan bazı kullanılmış otomobil parçaları da vardır.

Parçanın geçmişi ne olursa olsun, satın almadan önce satıcıdan telefonla bir onay alabilirsiniz. Başlıca kullanılmış otomobil parçası satıcıları, müşterinin satın aldığı parçanın tam yaşı ve kökeni hakkında bilgi sahibi olması için belirli bir otomobil parçasının durumu ve geçmişi hakkında bir kayıt tutarak kalite kontrolünü uygular.

Ayrıca, aracınıza kullanılmış bir OEM parçası takarsanız, aracın üretici garantisi geçersiz olmaz.

Kullanılmış otomobil parçaları, yepyeni OEM otomobil parçalarının yaklaşık üçte birine mal oldukları için her üç seçenekten de en uygun maliyetlidir.

Yeni İndirimli Otomobil Parçaları muhtemelen herhangi bir açıklamaya gerek yoktur. Bunlar indirimli fiyatlarla satılan yepyeni otomobil parçalarıdır. Kesinlikle harika bir seçenek ama bunlar her gün ve her mağazada mevcut değildir. Aslında, ara sıra ve satıcının takdirine bağlı olarak mevcutturlar. Yeterince şanslıysanız, ihtiyacınız olan kısmı indirimde bulabilirsiniz, ancak genellikle olduğu gibi, indirimli olarak satılan parçalar en az talebe sahip olanlardır. Bu nedenle, arabanız için umutsuzca yeni bir yedek parçaya ihtiyacınız varsa, indirimli fiyatlarla mevcut olana kadar beklemeniz gerekebilir.

Sonuç olarak, ihtiyacınıza ve uygunluğunuza bağlı olarak bu seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz, ancak onarım ve parça değiştirme durumunda, sadece mevcut her seçeneğin artılarını ve eksilerini tarttıktan sonra bir adım atmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir