Ferrari 360 Modena Spor Araba

Ferrari 360 Modena Spor Araba

Ferrari 360 Modena – Bu klasik spor otomobilin performansına, teknik verilerine, özelliklerine, rakiplerin, tarihin, kullanılmış fiyatların karşılaştırılmasına yakından bakın.

Klasikten Modern’e:

ARABA

360 Modena spor otomobili 1999 yılında Ferrari tarafından tanıtıldı ve şirketin kurucusunun doğduğu kasabanın adını aldı.

360.000 $ ‘lık lansman fiyatıyla 360, başarılı 355 Serisinin yerini aldı ve iki kişilik Modena Berlinetta coupe, Spider üstü açık araba ve Challenge varyantından oluşuyordu.

Çelik bir şasiye sahip olan 355’in aksine, 360% 40’a kadar daha güçlü olduğu ve yine de yaklaşık 100 kg veya% 25 olduğu gerçeğinden yararlanan yeni, biraz daha büyük bir alüminyum uzay çerçeve şasisine sahipti. , daha hafif.

Pininfarina’nın elinde bir kez daha şekillendirildiğinde, daha yumuşak hatlara doğru bir hareket oldu ve 355’te patlaması bildirilen pop-up farların kaldırılmasını içeriyordu.

360’ın kabini, alüminyum şasinin artan boyutları nedeniyle 355 Serisi’dekinden çok daha genişti ve iç mekana deri kaplama takıldı.

İsteğe bağlı ekstralar arasında karbon fiber koltuklar ve bir yarış egzoz sistemi vardı.

Yakıt tüketimi açısından, şehirde 13 mpg ve otoyolda 19 mil / saat kaydetti.

Gövde panelleri alüminyumdan yapılmıştır ve tüm yuvarlak ve ABS’ye bağlı vakum destekli 13 inç havalandırmalı disk frenleri ve ayrıca sarmal yaylı dört tekerlekli bağımsız süspansiyon kullanmıştır.

Ön kanallardan gelen hava, alt tablanın altından arkadaki iki difüzöre aktı ve bu, araba hızlandıkça kademeli olarak artan bir aşağı kuvvet üretti. Bu şekilde yol tutuşu radikal bir şekilde geliştirildi.

Kuru karter yağlama, beş yataklı bir krank mili, ASR çekiş kontrolü ve sınırlı kayma diferansiyeli gibi tutuldu.

Damperlerin arabadaki dikey veya yatay hareketi yönetmek için kendi elektronik kontrol üniteleri vardı.

2005 yılında sona erdiğinde toplam 8.800 adet Ferrari Modena spor otomobili üretildi.

MOTOR

360 Serisi spor otomobillerin her biri, aynı büyük 3.6 litre, DOHC, orta motorlu, arkadan çekişli, V8 ünitesini paylaştı ve silindir başına beş valf vardı, bu da 355 gibi titanyum çubuklar gibi hafif iç bileşenler kullanıyordu.

Çapraz düzlemli bir ünite kullanılırken yaşanan düzensiz ateşleme ve zamanlama sorunlarını önlemek için düz bir krank mili takılmıştır.

8500 rpm’lik kırmızı çizgide 395 bhp ve 4750 rpm’de 275 ft / lbs tork geliştirdi, bunların çoğu 3000 rpm civarında mevcuttu.

Sıkıştırma oranı 11: 1’de kaldı, elektronik yakıt ateşlemesi kullanmaya devam etti ve en son Bosch ME 7.3 motor yönetim sistemi ile donatıldı.

Altı hızlı, tüm senkromeç, manuel şanzıman veya isteğe bağlı F1 tarzı kanatlı vites değiştirme ünitesine bağlı olarak, maksimum hız 189 mil / saat ve 0-60 mil / saat 4.2 saniye üretildi.

Opsiyonel sistemde direksiyonun arkasında iki kürek vardı, böylece sağ kürek bir vites değiştirdi, soldaki vites değişti, her vites değişimi sadece 150 milisaniye sürdü.

Debriyaj pedalı olmadan, şanzımandaki elektronik kontrol ünitesi motor devirleriyle eşleştiğinde vites değişikliklerini yönetti.

REKABET

Ferrari 360 Modena spor otomobil için tipik rekabet şunları içeriyordu: Porsche 996 GT2, Aston Martin V12 Vanquish ve TVR Tuscan S. Ferrari performansı:

SATILIK SPOR ARAÇLARI

İkinci el pazarında, iyi durumda olan bir Ferrari 360 Modena yaklaşık 60.000 dolar satarken, kusursuz bir örnek yaklaşık 100.000 dolar emredecekti.

Ferrari’nin klasik arabalarından biri.

Bu, Ferrari 360 Modena spor otomobili incelememin sonunu gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir