Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

Araç sorgulama, trafikte kayıtlı olan taşıtların ayrıntılı bilgilerine ulaşmayı sağlayan bir sistemdir. Plakadan yapılan araç sorgulama işlemleri olduğu gibi tc kimlik no ile de bu hizmetlerden faydalanmak mümkündür. Özellikle yeni araç almak isteyenlerin başvurduğu plakadan araç sorgulama işlemlerinde aracın hasar kaydı, borç ve ceza bilgisi, km bilgisi gibi işlemler yapılmaktadır.

Kendi adınıza tescilli bir taşıtın olup olmadığını öğrenmek için edevlet tarafından sunulan “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” hizmetinden faydalanılmaktadır. Bu hizmette vatandaş e devlete girdikten sonra Türkiye Noterler Birliği sayfasına adınıza tescil edilmiş bir aracın olup olmadığını öğrenebilmektesiniz.

Adıma Tescilli Araç Sorgulama
Adıma Tescilli Araç Sorgulama

Bir diğer ve en çok merak edilen plaka sorgulama hizmeti araç hasar sorgulama’dır. Araç hasar sorgulama sayesinde almak istediğiniz aracın daha önce bir kazaya karışıp karışmadığını, kazalı ise ne kadarlık kaza kaydının olduğunu, aracın pert yani ağır hasar durumunu, değişen parçalarını öğrenme imkanına sahipsiniz. Toplumda 5664 olarak bilinen tramer sorgulama ya da hasar kaydı öğrenme işlemi geçmişte ücretsiz olarak yapılırken günümüzde mesaj gönderme ücreti alınmaktadır. Bu hizmeti sağlayan bir çok birim bulunmaktadır. Araç hasar sorgulama işlemleri plaka ile yapıldığı gibi şasi no ile hasar sorgulama da yapılmaktadır. Yalnız bu konuda dikkatli olmanız gerekir zira aracı satan kişi kendisi yaptırdı ise bu kayıtlarda kaza durumu görünmeyebilir.

Karayolları Ceza Sorgulama
Karayolları Ceza Sorgulama

Trafik cezası sorgulama bir diğer değişle araç ceza sorgulama en sık karşılaşılan bir diğer araç sorgu hizmetidir. Bu hizmet hgs cezaları, radar cezaları, kırmızı ışık cezaları ve diğer cezalar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Plakadan trafik cezası sorgulamak için egm, gib ve e-devlet kullanılabilir. Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama işlemi edevlet tarafından verilmektedir. Karayollarından hgs kaçak geçişi yaptıysanız bununla ilgili hem kara yolları geçiş ihlal hem de hgs’nin sunmuş olduğu ceza sorgulama hizmetinden faydalanılabilir. Araç borç sorgulama işleminden sonra borcunuz çıkarsa trafik cezası ödeme yaparak erken ödeme indirimi alacağınızı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir