Araç Sigortası Hüküm ve Koşulları

Araç Sigortası Hüküm ve Koşulları

Her yıl meydana gelen yüksek kaza oranlarına dayanarak, ister arabanız isterse bir arkadaşınızın arabası olsun, araba kullanan herkesin, mevcut tüm sigorta poliçelerinden en azı olsa bile, otomatik bir sigorta poliçesine sahip olması zorunludur.

Bir sigorta poliçe sahibini kapsar ve çoğu durumda aracı veya sürücüyü kullanan diğer kişileri kapsar. Bununla birlikte, araç poliçe sahibinin çıkarına olmayan bir kaza geçirirse veya poliçe sahibi ile sigorta şirketi arasındaki sözleşmeye aykırı olursa, sigorta poliçesi bu kazadan kaynaklanan zararları kapsamaz.

Sigortalı aracın başka bir kişiye satıldığı durumlarda, yeni mal sahibi üçüncü şahıs yükümlülüğü Sigorta tarafından ve ayrıca mülkiyet değişikliğinden sonraki 3 hafta içinde kapsamlı araba sigortası poliçesi (varsa) kapsamındadır. Yeni bir aktif sigorta poliçesi olduğunda, sigorta kapsamındaki tüm kesintiler yeni araç sahibi tarafından ödenecektir.

Araç sigortası, satış amacıyla şirketin sahip olduğu araçlara verilen zararı kapsamaz

Siz ve sigorta şirketiniz arasındaki araç sigortası poliçe sözleşmesine bağlı olarak, poliçe sözleşmesindeki şartlar değiştiğinde bunları bilgilendirmeniz gerekmeyebilir. Sigortayı bildirmeyi reddetmenin sonucu, bir kaza meydana geldiğinde kaybedilen tazminat ve tazminat veya tazminat ve tazminat durumunda tazminat ve tazminat veya ödemelerin azalması olabilir.

Bu nedenle, yukarıda belirtilen sonuçlardan kaçınmak için, politika bilgilerinde bir değişiklik olduğunda sigorta şirketinizi derhal bilgilendirin.

Aynı otomobil sigortasını ilk şirket ile ilk sigortayı sona erdirmeden iki farklı sigorta şirketinden satın alabilirsiniz, ancak bir kaza meydana geldiğinde, araba sigortası poliçenizdeki anlaşma uygulanacaktır ve bu, her iki şirketin de yarısını ödeyeceği anlamına gelebilir. her kaza.

Otomobil sigortası ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, otomobil sigortası poliçesindeki anlaşmaya dayanan indirimlerdir. İndirimler, hem üçüncü taraf yükümlülüğünü hem de kapsamlı otomobil sigortası kapsamındaki zararları içeren bir sigorta olayı durumunda yalnızca bir kez düşülür.

Aşağıdakiler gibi durumlarda kesinti uygulanmayacaktır:

1. Bilinen bir sorumlu haksız fiilden gelen zararlar

2. Yangın, patlama, aydınlatma veya hırsızlıktan kaynaklanan hasarlar

3. Arabanın üzerine düşen eşyalardan kaynaklanan hasarlar.

Ayrıca, poliçe sahibi dışında başka bir kişi veya otomatik sigorta poliçesi kapsamında üç arabanın herhangi bir kayıtlı kullanıcısı tarafından arabaya hasar verilmesi durumunda ek indirim yapılacaktır.

Oto sigorta poliçenizin kapsamadığı bazı kazalar vardır. Sorumluluk sigortası kapsamında, otomatik iç politikanız kapsamaz;

1. Sürücü yaralanması

2. Sözleşme hükümleri uyarınca malların karayoluyla taşınmasından kaynaklanan hasarlar

3. Takılı araca hasar

4. Hasarın otomatik sigorta poliçesine uygun olarak meydana geldiği sonucu kanıtlanmadıkça araç kiralandığı sırada oluşan hasar.

5. Şoföre, poliçe sahibine, otomobil sigortası poliçesinde düzenli olarak belirtilen herhangi bir kişiye ait hasarlar.

Aşağıdaki kazalar kapsamlı otomobil sigortası kapsamında değildir:

1. Hava koşullarından kaynaklanan hasarlar

2. Hasar sırasında veya yangında meydana geldiği kanıtlanmadıkça onarım sırasında araba parçalarına zarar verin

3. Otomobil sigortası kapsamında meydana gelen hasarın kanıtlanmaması halinde, elektrikçi ve mekanik parçalarda araçta hasar

4. Dikkatsiz sürüşten kaynaklanan hasar, yani aşırı ısınma veya yağ değişimi olmaması

5. Araç kiralanırken oluşan hasar

6. Sürücünün sarhoş olmasından kaynaklanan hasar

7. Kasıtlı olarak şebeke ihmalinden kaynaklanan hasar

8. Kolluk kuvvetleri tarafından araca el konulması nedeniyle otomobil kaybı

9. Garanti ve garanti kapsamındaki zararlar

10. Aşınma ve yıpranma gibi araç kullanımından kaynaklanan hasar, araç gövdesi üzerindeki çizikler vb.

Otomatik sigorta poliçesinin süresi, sigorta şirketi ile aranızdaki anlaşmaya dayanır. Çoğu otomobil sigortası sözleşmesi yıllıktır ve poliçe sahibi veya sigorta şirketi tarafından yazılı olarak bir ay önceden bildirilmedikçe yıllık olarak yenilenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir