Araç Hasar Sorgulama

Araç Hasar Sorgulama

Araç Hasar Sorgulama uygulaması özellikle ikinci el araç alacak olanların satın almadan önce ilgilendikleri taşıtın hasar kaydı geçmişi, parça değişimi, şase numarası bilgileri gibi bilgilere ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde ilanlardaki tramer kaydı, hasar sorgulama, kazalı araç sorgulama, ağır hasar sorgulama sonuçları verilir.

Hasar bilgisi sorgulamak için 5664 Uygulaması ile vatandaşların “araç hasar, araç detay, değişen parça” bilgilerine, aracıya gerek kalmaksızın kolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını Turkcell, Türk Telekom, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler. 5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 15 TL’ dir. E Devlet üzerinden araç hasar sorgulama da yapılabilmektedir. Araç hasar geçmişini öğrenmek için belli yolları listeledik.

Araç Hasar Geçmişi Sorgulama

Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA yazıp boşluk bırakarak plakanızı yazıp boşluk bırakarak hasarın oluştuğu tarihi (gg/aa/yyyy) aşağıdaki örnekteki gibi yazıp sorgulama yapabilirsiniz.

Örnek : PARCA 06DFC985 01/01/2022

Diğer Sorgulama Şekilleri:

Şasi No ile Araç Sorgulama

Şasi numarası ile değişen parçaları öğrenmek için PARCA yazıp boşluk bırakarak S yazıp boşluk bırakarak şasi no bilgisini yazıp boşluk bırakarak hasarın oluştuğu tarihi (gg/aa/yyyy) aşağıdaki örnekteki gibi yazıp sorgulama yapabilirsiniz.

Örnek : PARCA S ABC987DEF12345 01/01/2022

Araç Detay Bilgisi Sorgulama

DETAY boşluk Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri anında cebinize gelsin.

Örnek : DETAY 35YKA610

Diğer Sorgulama Şekilleri:

Şase No ile sorgulama

DETAY yazıp boşluk bırakarak S yazıp boşluk bırakarak Şasi numarasını yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderin. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri anında cebinize gelsin.

Örnek : DETAY S ABC987DEF12345

Değişen Parça Bilgisi Sorgulama

Eksper raporuna göre araçta değişen parça bilgileri sorgusu için PARCA yazıp boşluk bırakarak plakanızı yazıp boşluk bırakarak hasarın oluştuğu tarihi (gg/aa/yyyy) aşağıdaki örnekteki gibi yazıp TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderebilirsiniz. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgileri anında cebinize gelsin.

Örnek : PARCA 34ABC123 01/01/2022

Diğer Sorgulama Şekilleri:

“Şasi No” ile sorgulama

Eksper raporuna göre araçta değişen parça bilgileri sorgusu için PARCA yazıp boşluk bırakarak S yazıp boşluk bırakarak şasi no bilgisini yazıp boşluk bırakarak hasarın oluştuğu tarihi (gg/aa/yyyy) aşağıdaki örnekteki gibi yazıp TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664’e gönderebilirsiniz. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgileri anında cebinize gelsin.

Örnek : PARCA S ABC987DEF12345 01/01/2022

E Devlet Araç Sorgulama

İnternetten araç hasar kaydı sorgulama’ işlemlerinizi yapacağınız yöntemlerden biri e-devlet sistemini kullanmaktır. www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifreniz T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapınız. E-hizmetler bölümüne ‘Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’ yazarak aratınız. Daha sonra önünüzde açılan ekrana sorgulamasını yapmak istediğiniz araca ait istenilen bilgileri yazmalısınız. Böylelikle ücretsiz bir şekilde araç hasar kaydına ulaşmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir