Araç Ceza Sorgulama

Araç Ceza Sorgulama

İkinci el araç almak her zaman karlı ancak bir o kadarda riskli bir iştir bu nedenle plaka ile trafik cezası araç geçmişi bilgileri sorgulama yaparak akıldaki soru işaretlerinin önüne geçebilirsiniz. Sıfır araçlara göre daha makul fiyatlara sahip olan modelleri araçlardan birine sahip olmak için karşılıklı fiyatta anlaşmak ve noter üzerinden satışı sağlamak yeterli oluyor. Ancak alınacak aracın daha önceden bir kaza kaydı var mı? Sorusu hep akla takılan bir sorudur.

Alacağım aracın trafik cezası olup olmadığını sorgulayarak hep aracın geçmişte herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını öğrenmek için çok kolay bir yöntem ile karşılaştım. Plaka ile trafik cezası ve araç bilgisi sorgulama için internet üzerinden işlem yapıbildiğini öğrendim. İkinci el araçta her ne kadar kazasız dense de içimdeki şüpheyi yok etmek için bir çözüm arıyordum. En kolay ve hızlı yöntem olarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sitesinden ‘motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme’ seçeneğinden araca ait trafik cezası olup olmadığını anında görüntülemeyi başardım.

Haciz gibi durumlar araç satışlarında sıkça görülmektedir. Bunun için de edevlet plakadan araç sorgulama ekranı sayesinde detaylara ulaşmanız mümkündür. Aşağıda benzer bir durumu özetleyen bilgi yer almaktadır.

Bunun yanı sıra aracın çalıntı, kaza geçmişi gibi bilgileri de Emniyet müdürlüğü online plaka sorgulama sistemi aracılığı ile ulaştım. Bu sisteme giriş için e-devlet sitesine giriş yapmak ardından da T.C. kimlik no ve e-devlet şifresi ile işlem yapmak yeterli oluyor. Bu her iki sistem sayesinde artık gönül rahatlığı ile beğenmiş olduğunuz ikinci el aracı satın alabilirsiniz. Bu trafik cezası ya da aracın üzerinde haciz varmı ya da geçmişte büyük kazalara karışmış mı öğrenmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir