Araba Camı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araba Camı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Basitçe söylemek gerekirse, bu bir otomobilde bulacağınız camdır. Pek çok kişi, oto camın iki ana formu olduğunu bilmiyor. Her biri otomobilin belirli pencerelerinde kullanılır. Her iki oto cam türü de darbeye dayanıklıdır ve normal camdan daha güçlüdür. Bu iki tür:

• Lamine emniyet camı – bu cam genellikle otomobilin ön camında kullanılır. İnce bir vinil tabakasına sahip birkaç cam parçasından oluşur. Cam daha sonra ısıtılır ve bir tür fırın olan bir otoklavda birlikte preslenir. Bu cam sert bir darbe aldığında da paramparça olur, ancak genellikle parçalanmış parçalar vinile yapışır ve yere düşmez.

• Temperli cam – bu tip camlar genellikle yan ve arka camlarda kullanılır. Temperli cam yapmak için özel bir işlemden geçer. Isıtılır ve daha sonra hızla soğutulur. Sert bir etki aldığında, parçalanacak ve yere küçük parçalar halinde düşecektir. Kırık normal cam gibi keskin kenarları yoktur.

Kaza olduğunda otomatik cam hasar görebilir ve değiştirilmesi gerekebilir ancak yoldan atılan çakıl gibi ön camın küçük bir damar veya talaşına neden olabileceği için oto camın onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Forkliftin zamanla titreşimi, minik venin daha büyük olmasına neden olabilir. Hasar görmüş bir camla sürmek, bazı eyaletlerde bilet alacağınız bir suçtur.

Bugün ön camınızın değiştirilmesi kolaydır. Aracınızı otomatik cam tamirhanesine götürmek için bir randevu almak yerine profesyonel oto cam montajcıları yerine geçmek için iş veya ev yerine gelecektir. Kaputu, silecekleri ve kalıpları çıkarırlar ve ön camı kaldırırlar. Yeni ön cama yerleştirmeden önce bazı eski yapıştırıcıları da temizlemeleri gerekebilir. Her şey temizlendikten sonra, profesyonel bir ön camı yerinde tutan kanala yeni yapıştırıcı koyacaktır. Bu işlemden sonra, yedek ön cam yerleştirilir. Ardından, kaputu, silecekleri ve kalıplamayı geri koydular. Yaklaşık altmış dakika içinde iş bitti.

Ön camda sadece küçük bir damar veya nick varsa, oto cam uzmanı küçük damar veya nicki daha fazla yayılmasını önlemek için onarabilir. Onarım genellikle otuz dakikadan az sürecektir. Damar veya nick iyice temizlenir ve kurutulur. Reçine enjekte edilir ve yerinde tutmak için Mylar gibi bir malzeme kullanılır. Profesyonel, bir ultraviyole ışık kullanarak reçineyi iyileştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir